Po úspěchu Bitcoinu, nejrozšířenější digitální měny na světě, jejíž hodnota vzrostla během 6 let z několika centů na stovky dolarů, internet doslova zaplavily nové kryptoměny. Autoři některých kryptoměn s oblibou tvrdí, že jejich měna vyřeší nedokonalosti Bitcoinu a naznačují, že v budoucnu dosáhne stejné, ne-li vyšší hodnoty. Stejně tomu je například u kryptoměny OneCoin.
Co se tržní kapitalizace týče, OneCoin má být po Bitcoinu druhou největší kryptoměnou. Jelikož ji ale nelze obchodovat na žádném otevřeném trhu, nedohledáte ji ani ve veřejných statistikách a seznamech (viz coinmarketcap.com). Informace o vysoké tržní kapitalizaci navíc pochází z webu xcoinx.com, na kterém prakticky nic nefunguje a jeho důvěryhodnost mnoho lidí zpochybňuje.
Jak OneCoin (OneLife) funguje?
Hlavní činností společnosti, která stojí za kryptoměnou OneCoin, je údajně prodej výukových materiálů. Pokud se rozhodnete investovat do OneCoinu, můžete si koupit jeden z mnoha edukačních balíčků, jejichž cena se pohybuje od 110 EUR do desítek tisíc EUR. Každý balíček obsahuje „tokeny“, které můžete využít při těžbě OneCoinu. Každá kryptoměna se totiž „těží“ pomocí výkonných počítačů. Výpočetní střediska pro těžbu Onecoinu jsou údajně v Bulharsku a v Hong Kongu.
Pokud získané tokeny hned neproměníte za OneCoiny a počkáte na tzv. split, zdvojnásobí se vám počet tokenů. Čím více tokenů máte, tím více OneCoinů můžete získat. Výměna Onecoinu za jiné měny je možná pouze v interním systému Onecoin Exchange, do kterého mají přístup pouze ti lidé, kteří si koupili jeden z edukačních balíčků (vyjma základního balíčku Starter).
Jak vydělat na OneCoin
Jak by tedy měli členové ONECoinu vydělávat? Nejprve si koupí si vzdělávací balíček a získají tak tokeny. Tokeny pak „vymění“ za ONECoiny, které společnost vytěží a jejichž hodnota by měla neustále růst (nyní je údajně hodnota 1 ONECoinu přibližně 8 USD). S ONECoiny ovšem můžete obchodovat pouze v interním systému (Onelife) a na žádné veřejné burze vám je nikdo za jinou měnu nevymění.
Na projektu OneCoin lze vydělávat nejen přímo, tj. nákupem tokenů a jejich výměnou za OneCoiny, ale také za přivedení nových (a aktivních) členů do systému. Tento model je známý jako multi-level marketing, je legální, ovšem někdy jej lze jen stěží odlišit od podvodných pyramidových her.
Je OneCoin podvod?
OneCoin je často přirovnáván k podvodnému ponziho schématu, a to nejen protože mnoho významných představitelů OneCoinu dříve v ponziho schématech působilo. Společnost OneCoin ovšem jakékoliv podvodné praktiky důrazně popírá. Navzdory tomu zveřejnil web Bitcoin.com řadu důkazů o tom, že OneCoin je ponziho schéma. Měnu Onecoin zkritizoval i britský list Mirror.
Několik evropských kontrolních úřadů (norský DSA, bulharský FSC nebo například Maďarská centrální banka) varovalo před potenciálním rizikem při investování do kryptoměn jako je OneCoin, ale žádný z nich neprokázal, že by se jednalo o podvod. OneCoin vyšetřoval také Národní úřad pro vyšetřování ve Finsku a ačkoliv žádný podvod neprokázal, měnu i nadále monitoruje. Ve Švédsku OneCoin označili jako nelegální finanční hru. (zdroj)
Provozovatelé měny OneCoin navíc tvrdili, že belgický regulační úřad FSMA se měl k OneCoinu vyjádřit ve smyslu, že měnu nepovažuje za problematickou, nelegální nebo podvodnou. To ovšem úřad FSMA ve svém prohlášení ze srpna 2016 popřel, protože nic takového nikdy neprohlásil. (zdroj)
Mnoho důvěry nevzbuzuje ani fakt, že kryptoměna OneCoin měla v polovině roku 2015 vstoupit na veřejnou burzu. Nic takového se ale nestalo a OneCoin je možné obchodovat pouze v jejich vnitřním systému.
Shrnutí
Aby bylo možné na tomto projektu vydělávat, musela by vzrůst poptávka po OneCoinech, což by automaticky zvýšilo i jejich hodnotu. Vytěžené OneCoiny by pak členové mohli prodávat za mnohem vyšší cenu. Takový scénář by byl samozřejmě mnohem pravděpodobnější, kdyby se měna obchodovala i mimo vnitřní systém OneLife. Pak by se zároveň ukázalo, zda jsou statistické údaje o OneCoinu pravdivé nebo ne. Ať už je ale OneCoin legitimní projekt nebo jen podvod s ponziho schématem, upozornění a varování evropských úřadů jen potvrzují, že opatrnost je na místě.
Než začnete investovat peníze, vždy si zjistěte co nejvíce informací o dané společnosti a o nabízeném produktu. Navíc musíte počítat s rizikem, že o peníze můžete přijít. Riziko je samozřejmě vyšší u projektů, které slibují vysoké a snadné zbohatnutí.
Závěr
Množství varování od významných institucí vypovídá o tom, že Onecoin je velmi neseriózní projekt. Lze předpokládat, že jeho osud bude totožný s dalšími „ponziho“ projekty – po několika měsících či letech existence autoři projekt bez varování ukončí a investoři tak přijdou o své uložené finanční prostředky. Doporučujeme zvolit jinou metodu online výdělku.