Na internetu najdete nespočet projektů, které slibují snadné zbohatnutí nebo vysoké zhodnocení investic prakticky bez námahy a z pohodlí domova. V mnoha případech se ovšem jedná o podvodné systémy, které buď nefungují, nebo fungují jen dočasně, protože využívají pyramidové nebo ponziho schéma.
Pyramidová hra (letadlo)
Pyramidová hra, označovaná také jako letadlo nebo pyramidové schéma, je podvodný a z dlouhodobého hlediska neudržitelný obchodní model. Členové takového systému získávají peníze za to, že do systému přivedou další členy. Peníze se do systému dostávají pouze od nových klientů, protože podmínkou pro vstup do systému bývá malý poplatek. Tento poplatek (nebo jeho část) získá ten stávající člen, který vás do systému přivede.
V praxi nemá takový systém dlouhou životnost. Počet členů totiž exponenciálně narůstá a brzy už nejsou žádní lidé, kteří by se do systému přidali. Představte si například, že autor takového projektu do systému přivede 10 lidí. Každý nový člen se rozhodne, že přivede také 10 nových členů. U 10 úrovně by ovšem počet potřebných lidí překročil počet lidí na Zemi. Systém je tudíž neudržitelný, a v mnoha zemích i nelegální.
U pyramidových her se může (ale nemusí) obchodovat s nějakými produkty nebo službami. Prodejci vám například nabídnou CD s návodem, jak zbohatnout. Na CD ale najdete pouze několik bezcenných rad a doporučení, abyste začali toto CD také prodávat a vydělávat na provizích za prodej.
Ponziho schéma
Dalším podvodným modelem, který je někdy chybně zaměňován s pyramidovými hrami, je tzv. Ponziho schéma. Tento podvodný systém, pojmenovaný po italském byznysmenovi, se ale od klasické pyramidové hry zásadně liší. U pyramidových her totiž musí každý klient hledat nové členy, z jejichž vkladů získá provizi. U ponziho schématu ale nové členy hledá přímo provozovatel a ten také určuje, komu a kolik vyplatí.
Tento systém je udržitelný jen do té doby, dokud noví klienti vkládají investice. Dokud do systému proudí tyto peníze, mohou autoři vyplácet zisky a budovat si tak dobrou pověst. To může trvat pouze několik týdnů, měsíců, ale i několik let. Na ponziho schématu a pyramidových hrách mohou (kromě autorů) vydělat jen ti investoři, kteří se zaregistrují mezi prvními. Většina členů ale o peníze přijde.
Na principu Ponziho schématu funguje velká část vysoce výnosových investičních projektů (tzv. HYIP). Jejich autoři sice s oblibou tvrdí, že peníze zhodnocují obchodováním na burze nebo na forexu, ovšem ve skutečnosti nic takového nedělají.
Ponziho schéma bylo pojmenované po italském byznysmenovi. Charles Ponzi působil na začátku 20. století v USA a Kanadě, kde klientům nabízel vysoké zhodnocení vkladů (50% za 45 dní nebo 100% za 90 dní). Slibovaného zhodnocení měl dosáhnout nákupem zlevněných poštovních odpovědných kupónů v cizích zemích a následným odprodejem v USA za vyšší hodnotu. Místo toho ale používal investice nových klientů na vyplácení zisků starším členům.