HYIP je zkratka anglického slovního spojení „High Yield Investment Program“, což v překladu znamená vysoko-výnosový investiční program. Z názvu je patrné, že se jedná o investiční programy, které slibují vysoké zhodnocení investovaných peněz. V tomto článku se podíváme na to, jak takové programy fungují a před čím by si měli dát investoři pozor.
Jak HYIP projekty fungují?
Jedná se obvykle o internetové projekty, do kterých můžete zainvestovat vlastní peníze. Autoři HYIPů lákají na vysoké zhodnocení zainventovaných peněz během krátkého časového úseku. Velikost zhodnocení se samozřejmě u každého HYIPu liší, ale obecně jsou slibované nereálně vysoké zisky. Některé HYIP projekty uvádějí zhodnocení 3% denně, jiné dokonce 100% zhodnocení za 7 dní atd.
Otázkou samozřejmě je, jak mohou správci těchto projektů za tak krátkou dobu dosáhnout tak vysokých zisků. Někteří z nich tvrdí, že vaše peníze využijí k obchodování forexu, na půjčky, k nákupu nebo k výrobě žádaného produktu, který se ziskem prodají atd. Část dosaženého zisku si nechají správci HYIPu pro sebe a zbytek obdrží investor. Tolik teorie, ovšem praxe bývá často úplně jiná.
Rizika vysoko-výnosových investičních programů
Mnoho HYIPů funguje na principu Ponziho schématu, takže jejich správci peníze klientů vůbec nezhodnocují, ačkoliv tvrdí opak. U těchto podvodů vám zisky autoři buď vůbec nevyplatí, nebo je vyplácejí z peněz, které do projektu zainventovali noví klienti. Autoři podvodných HYIPů nemají v úmyslu zhodnotit peníze svým klientům, ale získat co nejvíce peněz a pak „zmizet“.
Scénář u těchto podvodných projektů bývá prakticky stejný: Web funguje, dokud má dobrou pověst nebo dokud jeho klientská základna roste. Dříve nebo později jej ale autoři zruší a investoři své peníze už nikdy neuvidí.
Existují samozřejmě i HYIPy, jejichž autoři nebo správci s vloženými penězi skutečně obchodují nebo je jinak zhodnocují. Pokud se do takového programu zaregistrujete a vložíte peníze, může vám projekt opravdu i několik let vydělávat. Problém je ale v tom, že čím vyšší zhodnocení autoři slibují, tím vyšší je i riziko ztráty investic.
Investované peníze nejsou pojištěné a za případné ztráty autoři HYIPů neručí. Pokud by tedy autoři vložené peníze zpronevěřili nebo by o ně kvůli neúspěšnému obchodování přišli, nikdo vám vaši investici nevrátí.
Jsou HYIPy legální?
V mnoha zemích jsou HYIPy nezákonné. Například v České republice může být provozování vysoko-výnosových investičních programů stíháno jako trestný čin podvodu.
HYIPy se obvykle propagují prostřednictvím spamových e-mailů, vyskakovacích reklamních oken atd. Často se můžete setkat ale i se skrytou reklamou v podobě recenze nebo příspěvku v diskusním fóru, který investiční projekt doporučuje. Proto nevěřte všemu a vždy si důkladně ověřte, komu se chystáte svěřit své peníze.